Neke od posljedica dzihada u Afganistanu!

Tekstualne teme o džihadu

Re: Neke od posljedica dzihada u Afganistanu!

UNREAD_POSTPostao/la Kasim » pet dec 16, 2011 3:27 pm

Iskrene mudzahide, koji u svojoj borbi slijede upute Allaha, Njegovog Poslanika, s.a.v.s., ja smatram svojom bracom. Ali ja ne mogu bratom smatrati nekoga ko je spreman uraditi nesto slicno (kao sto se vidi na slici).
Informacija je tacna, to i slika govori. Talibani, braca kojoj vjerujemo, takodjer su potvrdili da se to dogodilo i osudili taj napad. Portparol te grupe iz Pakistana javno je preuzeo odgovornost za napad. I sta jos tu treba dodati?
Poenta svega sto ja zelim reci jeste da ova jadna djeca nisu zasluzila da im se zivoti uzmu na ovakav nacin. Ako neko od clanova foruma ima svoju djecu onda zna kakva je to ljubav, kako su to nevina stvorenja.
To posebno mogu razumjeti sestre na forumu, jer ipak majcinska ljubav i osjecaji su daleko ispred nasih (muskih). Onda zamislimo kakva je bol zadana majkama te neduzne djece, ali i ocevima, braci i sestrama.

Sejh Abdullah Azam, rahimehullah, je rekao svojedobno da "ubijanje djece i slabih doprinosi da se prenosi mrznja na sljedece generacije, u istoriji se biljezi suzama i krvlju, i generacijama i generacijama ce se govoriti o ovome. A ovo je upravo ono protiv cega je vjera islam. Islam zeli da priblizi ljude (Istini), on nastoji da Allaha, Njegovog Poslanika, salllalahu alejhi ve sellem, i Njegovu vjeru ucini primamljivim ljudima - ali se, s druge strane, islam ne uskladjuje prema ljudskim prohtjevima, niti mjenja svoj put u cilju da zadovolji ljude."
Kasim
 
Postovi: 24
Pridružen/a: čet dec 01, 2011 2:03 pm

Re: Neke od posljedica dzihada u Afganistanu!

UNREAD_POSTPostao/la Saqr Kawkazi » pet dec 16, 2011 3:31 pm

Ebu-Nakib je napisao/la:Ti sve znaš, što mene pitaš.



Bas tebe pitam, zbog recenice koje napisa. Prije negoli izbacis nekoga iz okvira islama, valjad moras znati koja to djela izbacuju iz okvira iz islama.
Avatar
Saqr Kawkazi
 
Postovi: 189
Pridružen/a: pon jun 27, 2011 12:35 pm

Re: Neke od posljedica dzihada u Afganistanu!

UNREAD_POSTPostao/la Kraks » pon dec 19, 2011 10:16 am

Sejh Abdullah Azam, rahimehullah, je rekao svojedobno da "ubijanje djece i slabih doprinosi da se prenosi mrznja na sljedece generacije, u istoriji se biljezi suzama i krvlju, i generacijama i generacijama ce se govoriti o ovome. A ovo je upravo ono protiv cega je vjera islam. Islam zeli da priblizi ljude (Istini), on nastoji da Allaha, Njegovog Poslanika, salllalahu alejhi ve sellem, i Njegovu vjeru ucini primamljivim ljudima - ali se, s druge strane, islam ne uskladjuje prema ljudskim prohtjevima, niti mjenja svoj put u cilju da zadovolji ljude."


Mudar je bio sejh Azzam, rahimehullah. Kamo srece da imamo sto vise tako velikih ljudi kao sto je On bio.
Kraks
 
Postovi: 55
Pridružen/a: čet dec 08, 2011 2:21 pm

Re: Neke od posljedica dzihada u Afganistanu!

UNREAD_POSTPostao/la samurai-ronin » pon dec 26, 2011 11:33 pm

Klasična fotomontaža i propaganda
samurai-ronin
 
Postovi: 88
Pridružen/a: sub aug 20, 2011 8:13 pm

Re: Neke od posljedica dzihada u Afganistanu!

UNREAD_POSTPostao/la Argandab » uto dec 27, 2011 10:31 am

Nekome je u interesu da ocrne ugled talibanskih mudžahida u Afganistanu, pa su prvo za ovaj napad optužili njih. Međutim, kada su afganistanski mudžahidi javno i zvanično ogradili se od napada, munafici i njihovi gospodari krstaši su loptu prebacili na pakistanske mudžahide, izmišljajući lažne izjave "terorista koji su preuzeli odgovornost za napad".

Sejh Abdullah Azam, rahimehullah, je rekao svojedobno da "ubijanje djece i slabih doprinosi da se prenosi mrznja na sljedece generacije, u istoriji se biljezi suzama i krvlju, i generacijama i generacijama ce se govoriti o ovome. A ovo je upravo ono protiv cega je vjera islam. Islam zeli da priblizi ljude (Istini), on nastoji da Allaha, Njegovog Poslanika, salllalahu alejhi ve sellem, i Njegovu vjeru ucini primamljivim ljudima - ali se, s druge strane, islam ne uskladjuje prema ljudskim prohtjevima, niti mjenja svoj put u cilju da zadovolji ljude."


Čini mi se da nije dovoljno fer da se od čitavog teksta šeja Abdullaha Azzama prevede samo jedan pasus i time dokaže neki stav, pa evo prilažem kompletan govor šejha Abdullaha Azzama po ovom pitanju:

ISLAMSKI PROPIS U POGLEDU
UBIJANJA ŽENA I DJECE
šejh 'Abdullah 'Azzam

Islam (svojim sljedbenicima) ne naređuje da ubijaju (ikoga među nevjernicima) osim njihovih boraca, i onih koji pomažu mušrike i druge neprijatelje islama novcem ili savjetom, jer kur'anski ajet kaže:

وَقَاتِلُوا فِي سَبِيلِ اللَّهِ الَّذِينَ يُقَاتِلُونَكُمْ

''I borite se na Allahovom putu protiv onih koji se bore protiv vas…''

Borba je dvosmjerni proces, uključene su u njega dvije strane, pa ko god se bori ili se pridružuje borbi na bilo koji način – protiv njega se treba boriti i ubiti ga, a u suprotnom on može biti pošteđen.

To je razlog zašto nema potrebe za ubijanjem žena – zbog njihove slabosti , osim ako se one bore. Djeca i monasi ne trebaju namjerno (ciljano) biti ubijeni, izuzev ako se oni pomiješaju sa mušricima i (ako stoga) nismo u stanju da napadnemo samo mušričke borce. U ovom slučaju, mi pucamo na mušrike, ali ne ciljamo slabe (tj. žene koje nisu borci, monahe i djecu).

Ubijanje djece i slabih doprinosi da se prenosi mržnja na sljedeće generacije, u istoriji se bilježi suzama i krvlju, i generacijama i generacijama će se govoriti o ovome. A ovo je upravo ono protiv čega je vjera islam.

Islam želi da približi ljude (Istini), on nastoji da Allaha, Njegovog Poslanika, sallallahu 'alejhi ve sellem, i Njegovu vjeru učini primamljivim ljudima – ali se, s druge strane, islam ne usklađuje prema ljudskim prohtjevima, niti mijenja svoj put u cilju da zadovolji ljude:

وَلَوِ اتَّبَعَ الْحَقُّ أَهْوَاءَهُمْ لَفَسَدَتِ السَّمَاوَاتُ وَالْأَرْضُ وَمَنْ فِيهِنَّ

''Da se Allah povodi za njihovim prohtjevima, sigurno bi nestalo poretka na nebesima i na Zemlji i u onom što je na njima!''

Učenjaci imaju različita mišljenja u pogledu ovog pitanja (tj. ubijanja žena, djece i staraca u vremenima rata):

Prvo mišljenje:

Ubijanje žena i djece nije dozvoljeno ni u kojim okolnostima, čak i ako kafiri koriste svoje žene i djecu kao živi štit. A ovo je mezheb (škola mišljenja) imama Malika i el-Evza'ija. (Ovo mišljenje nije podržano valjanim dokazima)

Drugo mišljenje:

U slabe (tj. žene, djecu i starce) ne treba ciljati, izuzev ako se bore, ili se pomiješaju sa protivičkim borcima na takav način da nije moguće da se muslimani bore, osim da ih ubiju. A ovo je mišljenje šafi'ija i hanefija.

El-Mavardi je rekao:
''Ubijanje žena i djece u ratu nije dozvoljeno – sve dok se oni ne bore – zbog zabrane njihovog ubijanja od strane Allahovog Poslanika, sallallahu 'alejhi ve sellem.''

Eš-Šerhasi je rekao:
''Izlaganje njihovih (tj. kafirskih) tvrđava vatri ne treba biti zaustavljeno samo iz razloga prisustva žena i djece, niti treba biti zaustavljeno zbog prisustva muslimanskih ratnih zarobljenika (kod njih) – sve dok su mušrici oni u koje se cilja i gađa.''

Starci koji imaju važnu riječ pri donošenju odluka – mogu biti ubijeni, jer se Allahov poslanik, sallallahu 'alejhi ve sellem, složio sa ubistvom Durejda es-Semmaha, koji je imao preko 100 godina, a koga je ubio Ebu 'Amr el-Eš'ari.

Slijepi, sakati i maloumni ratni zarobljenici ne trebaju biti ubijeni, jer ubijeni trebaju biti samo oni koji su sposobni za borbu. Nema ništa griješnog u poplavljivanju kafirskih gradova, njihovom spaljivanju ili njihovom bombardovanju katapultom, čak i ako su djeca ili muslimanski pojedinci prisutni...

Učenjaci (selefa) su imali različita mišljenja u pogledu ovog pitanja, zbog načina njihovog razumijevanja nekih hadisa, i zbog dostupnosti ovih hadisa njima.

Allahov Poslanik, sallallahu 'alejhi ve sellem, je ukazao na razlog koji stoji iza zabrane ubijanja žena i djece. Kada je prošao pored ubijene žene (nakon jedne od bitaka), on, sallallahu 'alejhi ve sellem, je rekao:
''Ona nije bila u stanju da se bori (tj. ona nije trebala biti ubijena, jer se nije mogla boriti).''

Imam Malik je slijedeći hadis upotrijebio kao opšteniti dokaz za nedozvoljenost ubijanja žena i djece:
Ibn 'Umer, Allah bio zadovoljan obojicom, je rekao:
''Jedna je žena nađena ubijena nakon jedne od bitaka koje je vodio Allahov poslanik, sallallahu 'alejhi ve sellem, pa je on zabranio ubijanje žena i djece.''

S druge strane, 'ulema selefa se složila da – iako ovo jeste opšte pravilo vođenja rata – ipak postoje specijalni slučajevi i situacije, kao što je potvrđeno sljedećim hadisom:
Sa'b ibn Džesame je rekao:
''Allahov Poslanik, sallallahu 'alejhi ve sellem, je bio upitan o noćnim napadima na mušrike, u kojima bivaju pogođeni njihove žene i djeca, pa je odgovorio: ''Oni (žene i djeca mušrika) su od njih.'' ''

I sljedeći hadis podržava ovo mišljenje:
''Allahov poslanik, sallallahu 'alejhi ve sellem, je koristio katapult u opsadi Ta'ifa.''


Također, i treći hadis govori u prilog ovom argumentu:
Seleme ibn el-Ekva je rekao:
''Napali smo pleme Hevzan noću sa Ebu Bekrom es-Siddikom, nakon što ga je Allahov Poslanik, sallallahu 'alejhi ve sellem, postavio za emira za ovaj napad.''

Gornja dva napada, tj. napad na Ta'if i Hevzan su se desili pred sam kraj života Allahovog Poslanika, sallallahu 'alejhi ve sellem.

Posmatrajući ovo pitanje iz drugog ugla, vidimo da bi spriječavanje muslimanske vojske da se bori protiv neprijatelja, samo zato što neprijatelj ima djecu sa sobom – izložilo muslimane i njihove interese opasnosti i šteti, naročito u ovo vrijeme, kada se borbe oslanjaju na artiljeriju, avijaciju i tenkove.

Ovo bi trebalo značiti da bi korištenje svog ovog teškog naoružanja trebalo biti izbjegnuto i spriječeno (što je uistinu besmisleno).

Učenjaci su postigli jednoglasni idžma' oko dozvoljenosti ubijanja muslimana ako je on uzet i korišten kao živi štit od strane kafira. Pa zašto bi onda oni zabranili borbu protiv kafira, ako su njihove žene i djeca sa njima?

Je li to svetost mušričkih žena i djece veća nego svetost muslimana?

Uz to, zabrana (ubijanja žena) je na snazi kada žena ne uzima učešća u ratu, niti se priključuje borcima, niti se žrtvuje za svoju vjeru i ideologiju, nastojeći da umre za njih... Što se tiče današnjeg stanja, situacija se promijenila, i žene se ne razlikuju mnogo od muškaraca u pogledu ovog specifičnog pitanja.

Šejhul-islam Ibn Tejmijje je rekao:
''Muslimanski ummet se jednoglasno složio da, kada kafiri uzmu muslimane za živi štit, i kada se muslimani boje da će biti poraženi (ako ne napadnu), da onda postaje dozvoljeno gađati, ali ciljajući u kafire. Neki su učenjaci rekli da je dozvoljeno gađati, čak i u slučaju da prestanak gađanja neće predstavljati nikakvu opasnost (po muslimane).''

Ibnul-'Arebi je rekao:
''Žena kafirka ne treba biti ubijena, izuzev ako se bori, jer je Allahov Poslanik, sallallahu 'alejhi ve sellem, to zabranio. Ali, to je samo ako se ona ne bori. Ako ona to čini, treba biti ubijena.''

(Tekst je iz knjige Učenjaci nasljednici vjerovjesnika)
Argandab
 
Postovi: 158
Pridružen/a: sub jun 18, 2011 12:21 am

Prethodna

Natrag na Džihad

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

cron