Postao/la muwehida_ » pet feb 05, 2010 10:11 pm
evo vam nesto iz saffa,zapoceli su dobro a zavrsili lose
Islam i muslimani kolateralna šteta
Voljeli bismo da možemo sa sigurnošću ustvrditi da je operacija ''Svjetlost'' zaista izvedena u svrhu očuvanja suvereniteta Bosne i Hercegovine jer suverenitet naše države mora biti najpreči zadatak svih nas koji volimo svoju jedinu BiH. Međutim, to ne znači da je bilo kome dozvoljeno da se poigrava sa našim povjerenjem i da pravi budalu od nas bez obzira koliko policijskih činova imao na svojoj uniformi
Piše: Ezher Beganović
U selu Gornja Maoča kod Brčkog prije dva dana izvedena je najveća policijska operacija u modernoj historiji Bosne i Hercegovine. U operaciji združenih policijsko-sigurnosnih snaga u BiH pod kodnim nazivom ''Svjetlost'' učestvovalo je blizu hiljadu policijskih službenika raznih profila. Prema zvaničnim navodima Tužilaštva BiH, operacija ''Svjetlost'' izvedena je radi hapšenja osoba koje se sumnjiči ''da su u periodu 2002. – 2010. godina, djelovanjem u okviru takozvane 'vehabijske zajednice' formirane na području Gornje Maoče, u općini Srebrenik, organizirali zločinačku organizaciju čiji je cilj bio da upotrebom ili prijetnjom upotrebe fizičke sile pokušaju promijeniti ustavni poredak Bosne i Hercegovine ili da svrgnu njene najviše institucije, te da na isti način pokušaju otcijepiti dio teritorije Bosne i Hercegovine.
Također, osnovano se sumnja da su imenovani, kao pripadnici spomenute zajednice, nastojali izazivati narodnosnu, rasnu ili vjersku mržnju, razdor ili netrpeljivost među konstitutivnim narodima i ostalima koji žive na području Federacije BiH, ugrožavanjem njihove sigurnosti, izlaganjem poruzi narodnosnih, vjerskih ili etničkih simbola, skrnavljenjem spomenika, grobova, te nastojali da na protupravan način spriječe povratak izbjeglica ili raseljenih lica da se vrate u svoje domove, zatim da upotrebom sile ili ozbiljne prijetnje pribavljaju i ostvaruju prava koja im ne pripadaju (stvarna, obligaciona, roditeljska i prava staranja), da na protupravan način utječu na birače u Bosni i Hercegovini, da na izborima za institucije BiH glasaju protivno svom opredjeljenju – da uopće ne glasaju, te da su sprečavali službena lica u obavljanju službenih radnji, neovlašteno nabavljali, razmjenjivali i držali vatreno oružje, municiju i činili i druga krivična djela''.
Prekomjerna sila i nepotrebno licemjerstvo
Kao što smo istakli na početku ovog teksta, u napadu na Gornju Maoču učestvovalo je skoro hiljadu policijskih službenika. Tih skoro hiljadu policajaca napalo je na selo koje broji dvadesetak familija. Osim toga, policija je koristila čak tri teška policijska transportera i sve ostalo lahko i teško naoružanje. Prizor koji se mogao vidjeti na terenu tipičan je za ratove u Afganistanu i Pakistanu. Također, ako je suditi po količini sile s kojom je policija napala na Gornju Maoču, evidentno je da se policija prije pripremala na oružani obračun sa Maočanima, dakle na ubijanje, a ne na tek puka hapšenja osumnjičenih. Da su htjeli uhapsiti ciljanih desetak osumnjičenih osoba mogli su to izvesti sa daleko manje policijskih snaga, a uz istu medijsku pompu i sve ostalo što je pratilo ovu operaciju. Kada se sve sabere i oduzme, sa sigurnošću možemo reći da ovolika količina sile nije upotrijebljena nigdje u Evropi u modernoj historiji osim u Moskvi kada su Čečeni napali tamošnje pozorište. Nema sumnje da je većina građana Bosne i Hercegovine šokirana ovolikom demonstracijom sile nad desetak golorukih muških glava Gornje Maoče i nad još tolikim brojem žena i djece. Ovoliko korištenje prekomjerne sile automatski osumnjičene pretvara u najopasnije ljude na svijetu.
Uz prekomjernu i potpuno nepotrebnu demonstraciju sile prema stanovnicima Gornje Maoče, policijske snage i njihovi nalogodavci su građane Bosne i Hercegovine doveli u totalnu zabludu, što može imati nesagledive posljedice. Naime, tokom trajanja operacije ''Svjetlost'' te nakon završetka iste, tužioci, policijski direktori, političari i pojedini mediji su javnosti poručili da je napad na Gornju Maoču jasan znak da su sigurnosne snage Bosne i Hercegovine spremne i odlučne da se suprotstave i zaustave sve one koji rade na rušenju ustavnog poretka Bosne i Hercegovine ili drukčije rečeno na rasturanju BiH. Da je ovo potpuna laž znaju čak i oni koji ovako govore. Pravi kriminalci koji uporno i nažalost uspješno ruše ustavni poredak Bosne i Hercegovine ne žive u Gornjoj Maoči u polusrušenim seoskim kućicama i nisu naoružani lovačkim naoružanjem i kuhinjskim noževima, koje se nasilu svrstava u hladno oružje. Pravi rušitelji Bosne i Hercegovine žive u vilama i neboderima širom Republike Srpske i na nekim dijelovima Hercegovine. Oni su do zuba naoružani, imaju svoju vlastitu policiju i sve potrebno lahko i teško naoružanje koje je daleko jače od armade koja izvrši napad na Gornju Maoču. Kada ovaj broja Saffa bude u prodaji, u Narodnoj skupštini Republike Srpske počet će procedura donošenja zakona o referendumu koji po inicijatorima ovog zakona u doglednoj budućnosti treba omogućiti zakonsku osnovu Srbima iz Republike Srpske da se putem tog referenduma izjasne za otcjepljenje od ostatka teritorije Bosne i Hercegovine. Ovo je samo jedan primjer, a znamo svi da ovakvih primjera ima napretek. Također, ako u BiH ima skupina koje otvoreno pozivaju i zagriženo rade na rasturanju Bosne i Hercegovine, onda su to četnička udruženja okupljena u krovnu četničku organizaciju Ravnogorski četnički pokret. Da ovaj dio teksta zaključimo izjavom Zlatka Lagumdžije koju je dao za TV BN: ''Opasno je sprovoditi ovako spektakularne akcije u kojima se zaplijene tek tri lovačke puške.''
U laži su kratke noge
Druga opasna podvala građanima BiH koju su izrekli lideri operacije ''Svjetlost'' jeste naglašavanje da je ova akcija pokazala izvrsnu koordinaciju policijskih snaga Republike Srpske, Federacije BiH i državnih agencija. Slažemo se sa ovom konstatacijom ali samo kad se odnosi na akcije u kojima su mete Bošnjaci muslimani. Nikada nećemo doživjeti da se slična akcija izvodi u Republici Srpskoj u kojoj bi meta bili Srbi. Sjetimo se izjave Milorada Dodika kada je poručio državnoj policijskoj agenciji SIPA kada su pokrenute istrage protiv njega. Dodik je hladnokrvno poručio: ''Neka dođu i neka pokušaju da me uhapse.'' Jasno je da bi se policija Republike Srpske suprotstavila svojim kolegama iz Federacije BiH i sa državnog nivoa.
Propaganda gdje joj mjesto nije
Na kraju da kažemo koju i o propagandi kao jednom od operativnih ciljeva spomenute akcije. Kreatori operacije ''Svjetlost'' planirano su ubacili u javnost niz laži kako bi uz pomoć sluganskih medija što više postigli efekat svoje akcije. Namjerno se dvosmisleno govori o rezultatima akcije te se smišljeno ostavlja prostor novinarskoj mašti da se nadogradi još koja laž kako bi cijela priča izgledala u skladu sa izjavom jednog novinara FTV-a ''ovo uliva strah u kosti''. Bilo je i takvih budalaština da čovjek ne može da povjeruje da neko ko se smatra pismenim može napisati da se u Gornjoj Maoči izvodi nastava na jordanskom jeziku. Aferim! Kako dani odmiču pojedini novinari ponašaju se kao gladni psi koji su osjetili krv i pogodan trenutak da dokrajče žrtvu.
Voljeli bismo da možemo sa sigurnošću ustvrditi da je operacija ''Svjetlost'' zaista izvedena u svrhu očuvanja suvereniteta Bosne i Hercegovine jer suverenitet naše države mora biti najpreči zadatak svih nas koji volimo svoju jedinu BiH. Ko god ugrožava ustavni poredak BiH mora se suočiti sa odlučnim odgovorom države. Također, svi mi koji živimo u BiH moramo dati svoj doprinos u odbrani naše zemlje kao što smo to nesebično činili tokom agresije kada je srpsko-hrvatski agresor kidisao da nas uništi. Međutim, to ne znači da je bilo kome dozvoljeno da se poigrava sa našim povjerenjem i da pravi budalu od nas bez obzira koliko policijskih činova imao na svojoj uniformi. Kako god se suverenitet BiH mora braniti u Gornjoj Maoči, isti taj suverenitet mora se braniti i u Banjoj Luci, Bijeljini, Zvorniku, Trebinju, Širokom Brijegu, Livnu itd.
Nadnaslov: Kultura življenja u Gornjoj Maoči
Naslov: Neiskorištena Allahova blagodat
U glavnom dijelu ovog teksta obradili smo najbitnije propuste operacije ''Svjetlost''. Ako želimo biti do kraja objektivni, onda moramo utvrditi i odgovornost bošnjačke zajednice iz sela Gornja Maoča za posljednja dešavanja. Ovo selo danas je poznato širom svijeta. Nažalost, Gornja Maoča najvećim dijelom ima veoma loš imidž u javnosti. O stanovnicima ovog sela govori se i piše na najgori mogući način. Mnogi mediji otvoreno plaše javnost bošnjačkom zajednicom iz Gornje Maoče. To je tako. Međutim, ima li tu ikakve odgovornosti spomenute bošnjačke zajednice koja živi u ovom selu? Jesu li ti ljudi i na koji način doprinijeli da imidž Gornje Maoče u javnosti bude toliko negativan? Simpatizeri i sljedbenici ideja Nusreta Imamovića i ostalih vođa gornjomaočanske zajednice vjerovatno bi rekli da neprijatelji islama mrze muslimane bez obzira šta oni uradili.
Nažalost, ne bismo se mogli do kraja složiti sa ovakvim stavovima. Nema sumnje da su današnji stanovnici Gornje Maoče napravili niz pogrešnih poteza što je dobrim dijelom kumovalo da Gornja Maoča danas bude omraženo mjesto na geografskoj karti Bosne i Hercegovine. Umjesto da su sretno iskoristili Allahovu blagodat da imaju svoje vlastito selo u kojem mogu na miru i serbez organizirati svoj život na pozitivnim islamskim načelima, oni su se doveli u situaciju potpune nesigurnosti. Gornja Maoča mogla je biti primjer drugim građanima Bosne i Hercegovine kako se lijepo, privlačno i korisno mogu organizirati muslimanska sela. Da su svojim ponašanjem stavili do znanja ostalim građanima BiH da su dobrodošli u Gornjoj Maoči, možda bi mnogima omilili islamski način života, a kod nekih ulili povjerenje da su muslimani iz Gornje Maoče dobre komšije od kojih se ima šta naučiti. Da smo u pravu, dokaz je događaj koje se desio upravo u Gornjoj Maoči kada je u ljeto 2005. godine zagrebački ''Večernji list'' objavio skandalozni tekst o navodnim prijetnjama koje su upućene Hrvatima iz ovog sela. Na inicijativu HDZ-a Brčko i tamošnjih fratara dogovoreno je sa tadašnjim stanovnicima Gornje Maoče (većina ih danas više ne živi u Gornjoj Maoči) da jedna delegacija bosanskih Hrvata posjeti ovo selo i na licu mjesta se uvjeri u tačnost novinskih natpisa. Spomenuto druženje u Gornjoj Maoči proteklo je na visokom nivou komšijskih odnosa (vidi fotografiju uz ovaj tekst). Gornjomaočani su se pokazali kao pravi domaćini. Po povratku iz Gornje Maoče, delegacija Hrvata demantirala je sve novinske natpise uz napomenu da su stanovnici G. Maoče sasvim normalni ljudi i dobre komšije. Nažalost, ovakvih primjera više nije bilo. Umjesto otvorenosti i dobrodošlice, Gornjomaočani predvođeni Nusretom Imamovićem skoro su se potpuno izolirali od ostatka svijeta. Ovakvo ponašanje Gornjomaočana do kraja su iskoristili zlonamjerni mediji koji nisu štedjeli na izmišljanju laži o Gornjoj Maoči. Izolacija je zlonamjernim medijima poslužila da govore o nekakvim opasnim skrivenim tajnama. Rezultat svega osjetimo svi danas. Da stvar bude još gora, situacija se nimalo nije popravila ni nakon operacije ''Svjetlost'' i hapšenja Nusreta Imamovića i ostalih mještana Gornje Maoče.
Saff